pondělí 8. července 2013

Les Deux Alpes – od Šárky

Na letošní dovolenou jsme se rozhodli dle doporučení kamarádů a známých zkusit něco nového a na přelomu června a července jsme jeli na týden do střediska Les Deux Alpes. Středisko se nachází východně od Grenoblu, z Prahy je to pěkně dlouhá cesta kolem 1 200 km, zabere celý den a je opravdu únavná. Přijeli jsme akorát na otvíračku bikeparku, lyžařská sezóna tam podle mě nekončí nikdy.

Výhled z okna
Bikepark

Byli jsme zvědaví na tamní tratě, jedno jim musím přiznat – měli to opravdu vyšejpovaný a bez rolet. Za měsíc to tam asi bude vypadat jinak, ale to už nebyl náš problém. Tratě mají obrovské převýšení a i když letos kvůli sněhu se dalo vyjet jen do 2 400 m. n. m. (středisko je v 1 650 m) tak i odtamtud jsme mohli sjet pod 1 000 m, kde už bylo krásně teplo.
Klasická Les 2 Alpes dálnice
Tratě

Všechny tratě byly dost podobné a většinou byly značené modrou tedy lehkou obtížností. Klopenka následovala úplně stejnou klopenku, občas mezitím lavice s pěkným nenakoplým nájezdem i odjezdem a opravdu maličko dvojáků. Vzhledem k velkému převýšení tratě neprojíždíme mockrát. A mě osobně tento typ tratí zase tolik nebaví :(

Červené do Mont de Lans a Venosc (obě samozřejmě co nejdál od sebe – každá na druhém konci města) mě baví asi nejvíc. Nicméně brousit celý den bych to také nemohla.
Později objevujeme dvě černé tratě, kde bohužel uprostřed jedné z nich je utržený svah a člověk se pak špatně napojuje zpátky.
U těhle tratí nejsou široké dálnice ale úzká pěšinka, občas s technickým kamenitým místem nebo zatáčkou a pár pro nás nesmyslnými skoky. V celém Les 2 Alpes podle mě úplně chybí kořeny :)

Asi nejtěžší úsek na černé – prudký sjezd volnými kameny, kde navíc teče potok :)
Taky techničtější místo při sjezdu na černé
Nejezdí tu tolik lidí jako v Les Gets, spíš nepotkáváme skoro nikoho. Když už, tak jsou to Italové s koly z půjčovny, kteří bohužel neslyšeli nic o bezpečnosti na trati a občas se blbě motají nebo stojí na dopadu :(
Trochu přestřelený skok přes potok
A tady první pokus na jiném skoku přes potok - naopak krátký :)

 Ledovec

Vzali jsme si s sebou věci na lyžování, že to jako v létě zkusíme, bude sranda. Nejsem velký milovník lyžování v létě, ale tak obrovský ledovec jsem nikde nezažila.

Jedna z mnoha lanovek
Nějaká panoramata
Ještě se na tom udržím
Navíc letos byla spousta sněhu takže se dalo sjet z nejvyššího bodu 3 400 až do 2 600 m. n. m. To pro mě, která byla zvyklá na rakouské ledovečky, kde jsem se opalovala v plavkách, byl docela šok. Na ledovci mrzlo a sněžilo. Prostě jako by se lyžovalo v zimě.
Za celý týden jsme to zkusili dvakrát, přecijen kolo máme radši a navíc na tomhle ledovci je fakt kosa :)

Pro někoho může být Les 2 Alpes opravdu vysněné středisko díky možnosti lyžování a kola. Týden jsme si tam užili, ale na sjezďáka pro nás vede stále Les Gets, kde se člověk ani po dvou týdnech nenudí.

Článek od Martina a další fotky příjdou zítra!